Bratislava 4. marca 2019 – V Slovenskom technickom múzeu (STM) v Košiciach na Hlavnej ulici v týchto dňoch vzniká nová expozícia histórie zubnej techniky „Pravdivo o nepravých zuboch. Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi“. Návštevníci už od 12. apríla budú môcť vidieť jedinečnú zbierku exponátov z oblasti zubného lekárstva a zubnej techniky z konca 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia, ktorá je majetkom Slovenskej komory zubných technikov (SKZT).

Podnetom pre vznik stálej expozície v Košiciach bola úspešná výstava histórie zubnej techniky a zubného lekárstva na hrade Modrý Kameň vo vtedajšom Vlastivednom múzeu sprístupnená do roku 2015, ktorú si pozreli aj návštevníci Múzea Betliar či návštevníci Kysuckého múzea v Čadci. Vysoký záujem o históriu zubnolekárskej a zubnotechnickej techniky podnietil ďalšie dopĺňanie tejto kolekcie o dokumentačne hodnotné predmety priamo súvisiace s vývojom profesie zubného technika. „Vo svete sú bežné expozície aj múzeá venované zubnému lekárstvu a zubnej technike. Kolekcia historického vybavenia zubnej techniky Slovenskej komory zubných technikov je najkomplexnejšou zbierkou špecializujúcou sa na vývoj danej problematiky na Slovensku. Aj vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a prideleniu finančnej dotácie Slovenskému technickému múzeu na uskutočnenie zámeru premiestnenia zbierky zubnej techniky a následného vybudovania expozície, opustila zbierka depozitáre na hrade Modrý Kameň a bola prijatá do odbornej úschovy STM,“ konštatovala prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t. s tým, že moderná expozícia je zaujímavá nielen pre odborníkov, ale originálne propaguje profesiu a odbor zubný technik aj medzi bežnou verejnosťou.

Zbierka pozostáva z vyše 300 autentických predmetov, ktoré sa Slovenskej komore zubných technikov podarilo postupne získať nákupom, ale aj darmi od členov komory a sympatizantov. Ako povedala ďalej prezidentka SKZT Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t., expozícia pozostáva z rýchlej exkurzie tým najpodstatnejším, čo ľudia počas svojej existencie v prístupoch k funkčnosti a estetike chrupu vymysleli. Návštevníci budú môcť vidieť na rozlohe 100 na metroch štvorcových rôzne prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historickú literatúru, ale aj zopár kuriozít, ktoré svedčia o skutočne bohatej histórii zubno-technickej práce, ktorá sa vyvíjala so zubným lekárstvom.

Najstarším vystaveným exponátom bude stále funkčná šliapacia Morissonova vŕtačka z roku 1850, ku ktorej patria aj vrtáčiky vyrobené hodinárskymi majstrami. Pozornosť upúta aj leštička z polovice devätnásteho storočia a tlakové vulkanizačné kotly na kaučukové protézy. V expozícii budú vystavené zubné náhrady a platničky z kaučuku, ktoré sa pre zubnú techniku vyrábali v Nemecku a Anglicku. Práca s kaučukom bola náročná, samotná vulkanizácia sa robila v tlakových kotloch a pri práci s kaučukom dochádzalo aj k popáleninám a úrazom. Podľa prezidentky SKZT Mgr. Hany Dohálovej, dipl. z. t., veľmi zaujímavá je zbierka dentálnych kovov a zliatin Prvej slovenskej rafinérie Jozefa Böhma zo Žiliny, v ktorej sú obsiahnuté v tej dobe všetky používané druhy zliatin. Odborníkov zaujme piecka na pálenie porcelánových koruniek švédskej výroby z roku 1923 s kazetou originálnych keramických hmôt. Návštevníci uvidia aj odbornú literatúru zo začiatku 20. storočia v nemeckom, maďarskom ale aj anglickom jazyku zo začiatku 20. storočia, kedy na našom území pracovali ako zubní technici najmä Nemci a Maďari.

Významné miesto v expozícii zaujímajú inštrumenty a zariadenie z Ružomberka z vily spod Čabraťa od rodiny Kuskovej. František Kuska bol totiž prvým známym slovenským skúšaným zubným technikom, dentistom. „Cisársko-kráľovský zubný lekár Mathé Domonkos chodil do kúpeľov Korytnica v Horných Uhrách spolu s rakúsko-uhorskou šľachtou, kde spoznal zručného remeselníka Františka Kusku, ktorý mu opravil a zdokonalil jeden z jeho zubárskych nástrojov. Z vďaky Kuskovi zaplatil dentistické štúdiá v Budapešti. Po vyučení sa František Kuska vrátil na Liptov, kde si v Ružomberku otvoril svoju prvú zubnú ordináciu. Jeho kvalitná práca bola známa nie len doma, ale aj v Budapešti, Berlíne a Varšave. V zubárskej tradícii pokračovali aj traja z jeho synov a jeho vnuk Jozef, ktorý ešte donedávna v Ružomberku pracoval. Za nadobudnutie štyroch portrétov rodiny Kuskovcov do zbierky, ešte pre expozíciu na hrade Modrý Kameň, vynaložila SKZT doposiaľ najviac financií,“ dodáva prezidentka Slovenskej komory zubných technikov Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t. s tým, že slávnostné otvorenie zbierky je naplánované na 12. apríla.

Slovenská komora zubných technikov (SKZT) je nezávislá a apolitická samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou so sídlom v Bratislave združujúca zubných technikov, ktorí sú jej členmi a vykonávajú svoje povolanie na území Slovenskej republiky. Hlavnou úlohou je chrániť práva a záujmy svojich členov v súvislosti s výkonom zdravotníckeho povolania a taktiež zastupovať svojich členov v spoločných otázkach týkajúcich sa výkonu zdravotníckeho povolania.

Viac informácií:

Mgr. Hana Dohálová, dipl. z. t.

prezidentka Slovenskej komory zubných technikov

tel. : +421 0905 174 562

e-mail: kancelaria@skzt.sk

Černyševského 26, 851 01 Bratislava 5 (Petržalka)